еTwinning обучения за студенти от Русенски университет „Ангел Кънчев“
По инициатива на катедра „Педагогика, психология и история“ към Факултет Природни науки и образование при Русенския университет „Ангел Кънчев“ и със съдействието на Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) в ролята му на Национално звено за координация по дейност eTwinning, през септември и октомври се проведоха еTwinning обучения за студенти задочна и редовна форма на обучение от специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „Начална училищна педагогика и чужд език“ и „Социални дейности“. Събитията са въведение във факултативната дисциплина „Мениджмънт на дигиталната образователна среда с eTwinning“, част от обучението по „Дигитална педагогика“.
Обученията са част от квалификационната програма на eTwinning – Initial Teachers Education. Нейната основна цел е да се затвърдят партньорствата между различните участващи институции и eTwinning, за да достигне дейността до по-голяма част от бъдещите учители. Основните дейности, които се реализират са:
- включването на един или повече eTwinning модули в обучителния курс на бъдещи учители;
- възможното присъединяване (по избор) към eTwinning проекти въз основа на общност на интереси и цели.
Студентите педагози се запознаха с новата платформа European School Education Platform, нейните функционалности и възможностите, които тя предлага за интегриране на иновативни педагогически методики и дигитални инструменти в преподаването на учебното съдържание и организирането на свободното време на децата в предучилищна възраст и на учениците в начална училищна степен.
Студентите, които участваха в обучението, ще се включат в национален eTwinning проект, за да усвоят умения за създаване и реализиране на eTwinning и „Еразъм+“ проекти.