Обучение във Велико Търново на тема „Европейско гражданство – празнуване на това, което ни обединява“, 27-28 март 2025

На 27 и 28 март 2025 г. ЦРЧР в ролята си на Национална агенция по Програма „Еразъм+“ и Програма „Европейски корпус за солидарност“, както и на Национално звено за координация по дейност еТwinning, проведе обучение във Велико Търново на тема „Европейско гражданство – празнуване на това, което ни обединява“. В събитието се включиха 70 началници и старши експерти от Регионални управления на образованието, директори и зам.-директори на училища и педагогически специалисти от цялата страна. Обучители бяха еТwinning посланиците доц. Теодора Вълова д.п.н., д-р Евгения Михова, докт. Гергана Петрова и докт. Валентина Маринова.
Основната цел на форума бе да предостави на участниците знания и умения за разбиране на правата, задълженията и възможностите, произтичащи от членството ни в Европейския съюз (ЕС). Конференцията целеше да насърчи активното участие в обществения живот и да укрепи чувството за принадлежност към общността на ЕС.
Сред акцентите на конференцията бяха:
- Представяне на програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност;
- „Еразъм+“ и eTwinning в обектива на гражданското образование: традиции и иновации.
- Разширяване на познанията за функционирането на европейските платформи за образование и учене;
- Подкрепа за интегриране на теми за европейско гражданство в училищната програма;
- Виртуалните учебни платформи като динамична среда за общуване и учене;
- Развитие на лидерски умения за насърчаване на участието в европейски проекти.
Във фокуса на програмата през втория ден беше възпитанието в ценностите на гражданското общество през призмата на съвременните комуникации. Участниците се включиха активно в работни ателиета, в които обмениха опит и идеи по темите:
- Учене, комуникация и благополучие;
- Първи стъпки в гражданското образование.
Представени бяха дейности по проектиране, изпълнение и поддържане на солна, сензорна и йога стая – с цел изграждане на пространства за холистично образование, които да създадат балансирана и подкрепяща среда за когнитивно и личностно развитие на децата и учениците.
В рамките на форума се проведе панелна дискусия, в която се включиха експертите по комуникация и педагогика – доц. Теодора Вълова д.п.н. и дн Пламен Атанасов. Модератор беше докт. Гергана Петрова.
Конференцията завърши с представяне на работата на ателиетата и полезна обратна връзка от участниците.
Организаторите изказват благодарност на д.н. Пламен Атанасов, на г-жа Маруся Додова, старши експерт по предучилищно образование, РУО – Плевен, д-р Весела Панчева, директор на СУ „Димитър Талев“, Добрич, г-жа Галина Нейкова, директор на ДГ „Незабравка“, Плевен и Дори Иванова, гр. Тервел, взели участие в събитието.