Wellbeing, Bien-être, Wohlbefinden – от думите, типични за спа центровете, до щастието да ходиш на училище
На 7 и 8 ноември 2024 г. ЦРЧР, в ролята си на Национална агенция по Програма „Еразъм+“ и Програма „Европейски корпус за солидарност“, както и на Национално звено за координация по дейност еТwinning, проведе онлайн обучение на тема “Wellbeing, Bien-être, Wohlbefinden – от думите, типични за спа центровете, до щастието да ходиш на училище”. Семинарът бе насочен към всички, работещи в сферата на предучилищното и училищното образование. На събитието присъстваха 59 учители. Обучители бяха еТwinning посланиците Светлана Върбанова, доц. Теодора Вълова, д-р Ирена Райкова и Гергана Георгиева.
Обучението бе пряко свързано с темата на работа в еТwinning за 2024 година „Wellbeing at school“. Изборът на думите Wellbeing, Bien-être на френски език и Wohlbefinden на немски език в контекста на образованието, на пръв поглед изглежда изненадващ. В немскоговорящите и особено във френскоговорящите страни, първоначалната асоциация при тези изрази интуитивно се свързва със спа центровете и здравословния начин на живот. Събитието се фокусира върху това, как тези думи попадат от една сфера в друга, когато става въпрос за качество на образованието.
Обучителите акцентираха върху факторите и начините за създаване на благоприятна среда за учене. В първата сесия, наречена „Добруването в училището“, лекторите представиха темите: „Фактори, които ни правят здрави и щастливи в училище“, „Ролевите игри като инструмент за насърчаване на благосъстоянието“, „Пространства за учене и създаване на комфорт“, „Коучинг в училище“, „Техники за превенция на стреса в училище“. Последната тема бе предстaвена от гост лектор от Швейцария. Учители разказаха за свои успешни проекти на тема „Благополучието в училище“, както и за интересни практики от страни с образцова образователна система.
Говорейки за трансфер на лексика от областта на спа и уелнес, във втората сесия лекторите зададоха въпроса „Възможно ли е съществуването на спа в училище и детската градина?“ и дадоха положителен отговор с немалко примери. Представeни бяха солните стаи и сензорна стая. Темата допълниха презентациите „Пространства за учене и създаване на комфорт“ и „Емоционалната интелигентност“.
Презентациите взаимно се допълваха и предоставиха много и разнообразна информация. Те създадоха цялостна картина на благополучието – в и извън образователните институции, а интерактивните свързващи сесии на еТwinning посланик Гергана Георгиeва бяха умело допълнение и самите те допринесоха силно за усещането на доволство от участието в обучението.
Организаторите изказват благодарност на Каролине Фогт, бизнес и лайф коуч от Сион, Швейцария; на Дори Рангелова, преподавател в ДГ “Детелина“, гр.Тервел; на Йовка Жечева, преподавател в Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Смядово, и Галина Нейкова, директор на ДГ “Незабравка“, гр, Плевен, представили свои добри практики.